Pejsku, vadí Ti klec?

Když se řekne klec, spoustě lidem se začne vařit krev v žilách a začnou bez rozmyslu argumentovat týráním a nepřirozeností, omezováním svobody psa, neschopností majitelů, nekompetentností chovat psa a jaký je pes chudák a podobně.

Než ale začneme vyhlašovat soudy, nejprve je potřeba si uvědomit pár základních věcí.
Vydáno 30.01.2019, přečteno: 2801x
Autor: Michaela Kokulusová
 

1) Pejsci jako (bývalé) šelmy a především jako velká většina zvířat instinktivně vyhledávají bezpečná, tichá místa. Většinou i celkem malá a temná. Pro psy je to takový syndrom DOUPĚTE. Určitě jste si někdy všimli, jak pejsci zalézají pod stůl, pod židli, pod postel, někteří jsou tzv. podpeřiňáci a ňuchňají se do přikrývek, polštářů, mají rádi pelíšky s vyšším okrajem a podobně. Samozřejmě, že psi milují sluníčko a zdánlivě nekonečné běhání po pláních, ale nakonec se stejně uvelebí na nějaké podobné doupěcí místo, kde mohou vypnout a nabrat síly na další rošťárny.

Tzn. Psi mají instinktivní a sociální POTŘEBU vlastního útočiště.

2) Perspektiva: Klec není (a nesmí být) lidský výchovný či omezující prostředek - klec je psí bezpečné, chráněné místo :-)

3) Naprosto chápu, že už jen to slovo klec v lidech často vyvolává averzi. Máme pocit, že se pes bude cítít jako ve vězení. Ale to je jen náš lidský pocit. Je nutné si uvědomit, že pro pejsky to funguje stejným systémem jako látkové kennelky, přepravky, tašky na pejsky, vaky do auta, boudy a všechna náhradní svobodně vytvořená "místečka". Některá jsou uzavíratelná, jiné ne. 

Důležitý je ale nepochybně jejich ÚČEL.

SPRÁVNĚ naučené klece či kennelky skrývají pro psy velké benefity. Především při cestování, na psích táborech, sportovních akcích, seminářích, výcviku, výstavách nebo také u veterináře, po nemoci či zranění psa a mnoho dalšího. SPRÁVNĚ naučená klec/kennelka je pro psa přenosným místem klidu a bezpečí, které mu můžete díky tomu zajistit kdekoliv. I v nepříjemných prostředích. Je prokázáno, že pejsci naučení na toto "místečko" zvládají lépe odpočívat a uvolnit se v jinak stresových podmínkách. A také se pak dokáží lépe soustředit. Zkrátka mají své SOUKROMÍ.

4) NIKDY JE NEVYUŽÍVÁME JAKO TREST!!

5) Pokud psa uzavřeme, nikdy to není na dlouhou dobu! A vždy psovi vynahrazujeme čas strávený v zavřené kennelce. Ať už půjde o fyzické vyřádění nebo psychickou stimulaci. Zde je pouze nutné si uvědomit, že pětiminutové přivření dvířek, abyste mohli zamést nebo vytřít, spoustu pejsků ani nepostřehne, ale hodinu během náštěvy opraváře už ano.

A teď něco k těm velkým NE a chybám, co lidé dělají.
Stěžejní body při používání jsou vždy velikost klece/kennelky, způsob učení, DOBA umístění a ÚČEL. Když to vezmeme postupně:

Velikost - pejsek by měl být schopný si na tomto místečku stoupnout, otočit a rozvalit se. U rostoucích štěňat, roste i místečko :-)

Způsob učení - dost často je to pro psy velmi přirozené, jen nesmí lidé udělat zásadní chybu a psa dovnitř nutit, strkat a ihned zavírat! Obzvlášť, pokud je pes rozrušený. U štěňátek či bázlivých pejsků se vyplatí trénovat i různé materiály. Pejskovi to následně pomůže i v dalších životních situacích.

Doba - pokud je klec otevřená, je volba samozřejmě na pejskovi. Pokud potřebujete uzavřít, neměla by doba nikdy přesahovat potřebu toalety. U štěňat a nezkušených pejsků trénujeme a prodlužujeme postupně.

Účel
- osobní prostor psa
- zajištění bezpečí v ohrožení
- rekonvalescence po nemoci či zranění (zejména, když pes nesmí být aktivní)
- bezpečná přeprava psa
- řízený odpočinek pro turbo pejsky
- vystřídání více zvířat při krmení či jiných činnostech
- odbourávání psychických problémů
-  zajištění bezpečí při (krátké!) nepřítomnosti dokud problém neodstraníme :-)
- aklimatizace v novém a složitém prostředí (zejména pro nejisté pejsky)

Jinak, jak už jsme si řekli (a zopakuji to klidně tisíckrát), účelem nikdy nesmí být trest a násilí!

Když to shrneme, tak správně naučené a lidmi inteligentně využívané psí "doupě" je pro pejska velkým přínosem a pomáhá mu zvládat složité životní situace. 

A jen takové malé rýpnutí na konec... Myslíte, že kdyby se klece vyráběly z (cukrové) vaty - takové naducané vatové doupátko pro pejska - myslíte, že by lidé proti tomu tolik zbrojili? :-)