Péče o psa v chladných dnech

Chladnými dny nazývám toto období z důvodu, že jsem letos byla svědkem sněhové nadílky všeho všudy asi jen sedm dní, ale přesto, tyto blátivé, deštivé dny a sychravá rána vyžadují, aby naši psi dostali trochu jinou péči, nežli ve dnech teplých a slunečných.
Řešit můžeme hned několik otázek, od srsti počínaje, drápky a tlapkami konče.
Vydáno 06.02.2015, přečteno: 2460x
Autor: Michaela Francová
 
Začněme tedy od začátku, od srsti. Podle typu srsti rozlišujeme plemena línající a nelínající. Co se těch nelínajících týče. Spousta majitelů nechává svým chlupáčům srst od podzimu do jara narůst, aby jim nebyla zima. A mají pravdu, zčásti. Srst slouží sice jako tepelná ochrana, ale jak se říká, všeho moc škodí. Dovedete si představit, jak po půlroční pauze může vypadat takový pes, se kterým se po této stránce nic nedělalo? Jak jeho srst asi musí vypadat? Celých 6 měsíců se srst nemyla, v horších případech ani nečesala. Chodíte s pejskem na procházky, oblékáte mu kabátek. Psovi je teploučko, ale srst se pod ochrannou vrstvou zapaří, zacuchá, a půl roku nekontrolovaně roste. To už nemluvím o extrémech, kdy se pod splstnatělou srstí objeví kožní problémy, jakými může být třeba exém. A asi všichni víme, že náklady na veterináře nejsou zrovna minimální. Kromě toho myslím, že ani psovi není jeho stav moc příjemný. Efektivnější je dát si tu práci, pejska pravidelně rozčesávat, a to hlavně v místech, která se častěji a více zacuchávají – v podpaží a v oblasti třísel, dále za ušima a na břiše. Máme-li doma plemeno jako je například pudl, bišonek,  boloňáček, havanský psík yorkshír a podobně, nemusí česání být nutně synonymem k mučení. Stačí obden deset minut, vyčesat problémové partie a něco málo k tomu. Z pejska tak dostaneme alespoň část toho nejhoršího. Další věcí, která nám ušetří práci, je pravidelné stříhání. Nechat pejska upravit v salonu každé dva měsíce pro vás bude znamenat nejen to, že váš chlupáč bude stále upravený, srst bude v lepším stavu, ale i budete mít s jeho česáním méně práce.
Další ochranou, konkrétně tepelnou, mohou velmi dobře sloužit psí oblečky. K dostání jsou různé druhy různých velikostí, z různých materiálů. Můžeme se rozhodnout pro pláštěnku, svetřík, oblečky s dlouhými nohavicemi, oblečky bez nohavic a spoustu dalších. V Dogparku se nám nejvíce osvědčily oblečky bez nohavic, které se zapnou jen na přední části krku a pod předníma nohama, případně po celé délce bříška. V zadních partiích mají tyto oblečky jen našité gumičky, kterými se provléknou zadní nohy, aby obleček lépe držel. Rovněž i takové mohou být z různých materiálů. Asi nejlepší variantou je flís na vnitřní straně a šusťákový či jiný snadno otíratelný materiál ze strany vnější. Svetry nejsou praktické do sněhu a deště, pláštěnka zase pozbývá funkci tepelnou. K oblečkům mě napadá ještě jedna věc – abychom psa zbytečně nezchoulostivěli, ideální je nasazovat je pouze při teplotách pohybujících se kolem nuly a samozřejmě méně. V teplejších dnech se doporučuje oblékat pouze pejsky nemocné nebo starší, jinak to má spíše opačný efekt.
Starat se můžeme i o polštářky na spodní straně tlapek a drápky. Ti odvážnější majitelé mohou pro své chlupaté svěřence pořídit psí botičky, těm méně odvážným zbývají speciální krémy, balzámy nebo mastičky, a to jak na polštářky, tak na drápky. Rovněž je dobré po procházkách tlapky omýt vlažnou vodou, spláchneme tím nejen špínu, ale i případnou sůl. Rozhodnete-li se pro hydrataci a budete psí tlapky mazat, mějte na paměti, že krémy jsou mastné a mohou znečistit interiér a znehodnotit nábytek. Doufám, že si z mého výčtu informací vyberete variantu pro vás tu nejrozumnější a se svým pejskem budete mít spoustu krásných zážitků z těchto chladnějších a ne vždy zrovna atraktivních dní.