Hersenwerk pro psy

Věděli jste, že i psi můžou být unavení, frustrovaní, přepracovaní nebo se naopak třeba nudit a trápit? Víte, že tyto pocity velmi často překlenou v problematické a pro nás nežádoucí chování? A slyšeli jste o tom, že existuje úžasný pomocník, který nám a především pejskovi může výrazně pomoci?

Pojďme si říct, čím je tak výstižné motto:

„Každý pes si zaslouží Hersenwerk!“.

Vydáno 25.03.2020, přečteno: 1419x
Autor: Michaela Kokulusová
 

Hersenwerk je v psí komunitě zatím vcelku nový neoposlouchaný termín a jedinečný koncept. Začal se vyvíjet již zhruba před 15ti lety v Holandsku pod vedením terapeutky a instruktorky Inge van Harte. Avšak k nám do České republiky se dostal až v roce 2014 a mezi širokou veřejnost se zatím postupně dobývá.

Co to vlastně ten Hersenwerk je?
Doslovný překlad z holandštiny je „práce mozkem“, což může ovšem být malinko zavádějící. Hersenwerk se totiž výrazně liší tím, že nejde o práci, výkon a úspěšnost, ale o relaxaci, zklidnění a mentální stimulaci.

Prakticky se jedná o takovou komunikačně terapeutickou metodu, která umožňuje pejskovi využít jeho nejpřirozenější způsob uvolnění a to pomocí čichu. Zároveň nabízí páníčkům ideální možnost naučit se vnímat a číst řeč těla psa, vypozorovat různé odchylky v jeho chování a pokusit se mu tak lépe porozumět.

Jak to funguje a k čemu se hodí?
Hersenwerk využívá hlavolámky na míru jako nástroj k nalezení spokojenosti, klidu, soustředění, sebeovládání a relaxu psa. Při čichání totiž probíhají určité fyziologické procesy v tělíčku zvířete (vč. stimulace všech smyslů a celého nervového systému), které napomáhají k jeho celkovému zklidnění. Proto je pak pro spoustu pejsků jednodušší se v uvolněném stavu učit novým podnětům nebo se vypořádat se stresem či strachem. Hersenwerk se tak může stát i významnou berličkou při řešení separační úzkosti a diskomfortu v nepříjemném prostředí (veterina, dopravní prostředek atd.).

Hraní hlavolámků jako pomůcka k psychické vyrovnanosti zvířete nevyužívá však jen čichu, ale i ostatních smyslů. Například hmat při střídání povrchů a materiálů, sluch při vnímání prostředí, chuť při nacházení pamlsků a samozřejmě zrak. Ač mají pejsci jiné vnímání barev (spektrum) než my lidé, neznamená to, že vidí černobíle. A proto i správně zvolené barevné kombinace pomůcek mohou být zpestřením a zajímavostí pro vnímavé pejsky. Stejně tak jako pomocníkem při učení a zvykání si na nové vjemy. To je zároveň jeden z dalších důvodů, proč je Hersenwerk také skvělým prostředkem k prevenci stařecké demence.

Mezi jeho další využití patří například stimulace pejsků omezených v pohybu, hyperaktivním psům dává možnost uklidnění a uspokojení, pomáhá překonat strachy a nedůvěru, učí psy koncentraci a sebekontrole a mnoho dalšího. Po dohodě s veterinářem se dá hraní využít jako podpůrná metoda při rekonvalescenci psů po úrazech, operacích apod., protože uvolnění endorfinů v těle zmírňuje bolest.

Primárně je ale Hersenwerk samozřejmě zábavnou aktivitou, a například při nepřízni počasí i velkou výhodou. A v neposlední řadě tato činnost prohlubuje a utužuje náš vzájemný vztah s pejskem.

Jak postupovat správně?
Motto "Každý pes si zaslouží Hersenwerk" znamená, že tato relaxační metoda je opravdu vhodná pro každého pejska bez ohledu na věk, fyzické omezení, velikost nebo třeba plemeno. Hraní je vhodné pro štěňátka, reaktivní či bázlivé psíky, starouše nebo třeba handicapované pejsky. Rozdíly v práci s různými typy psů tu samozřejmě jsou, a tak je vhodné se alespoň zezačátku poradit na správném postupu s certifikovanými poradci a lektory Hersenwerku.
(Databázi najdete na adrese: https://www.hersenwerkpropsy.cz/).

Poradci Vám poradí vhodné postupy pro konkrétní zvířátko a naučí Vás lépe porozumět svému psovi. Zjistíte, jaké jsou jeho hranice a jak mu v různých situacích pomoci či kdy naopak ne. Nutné je si uvědomit, že každému pejskovi může vyhovovat něco jiného, ať už po zdravotní či emoční stránce. Proto se při přípravě hlavolámků musí vždy brát zřetel na jejich fyzické a psychické možnosti a omezení. Hersenwerk dokáže v mnohém pomoci, a proto je potřeba postupovat správně a bezpečně, aby byl plně využit potenciál každé hry a dostavil se chtěný efekt. Neváhejte se tak poradit s poradci. Nezaleknou se žádné překážky :-)

Na Hersenwerku pro pejsky je krásné to, že nemusíte mít žádné speciální vybavení. Materiál na psí hlavolamy je všude kolem nás a vůbec není drahý. Na lekcích s poradci se mimo jiné naučíte, z čeho vyrábět domácí hlavolamy. Bezpečí je totiž na prvním místě a i zde se musí dodržovat určitá pravidla.

Hlavolámky se však mohou skládat z různých třeba i doma běžně dostupných věcí a materiálů, v kterých pejsek vyčmuchává rozmístěné pamlsky. Proto je samozřejmě důležitou součástí hraní i správný výběr pamlsků, které ho motivují k průzkumu. Mlsky by měly být pro pejska zajímavé, vhodné a zároveň lehce a jednoduše stravitelné. Není však povinností psa vše najít a sníst. To je vždy na jeho uvážení.

Jelikož je to opravdu důležité, znovu si zopakujeme, že Hersenwerk není práce, ale relax. Není to prostředek k měření inteligence. Není to nic, co by se dalo změřit na úrovně, v čem by se dalo soutěžit či sbírat medaile. Přesto Vám i Vašemu pejskovi může tato činnost zásadně změnit společný život k lepšímu.

Co do Hersenwerku nepatří?
- Korekce a zákazové povely („Nesmíš“, „fuj“ apod.)
- Povely, klikání, navádění a přemlouvání
- Chválení (ať už jde o pochvalu slovní či pohlazení)

Představte si, že byste si chtěli dáchnout na gauči, mrknout se na oblíbený seriál nebo si třeba přečíst knížku a někdo by vám do toho pořád hudral a radil, jak to máte správně dělat. Neotrávilo by Vás to? Klid a tichá komunikace je k odpočinku důležitá i pro nás, natož pro naše hafany.

Závěrečné myšlenky...
Pravidelným hraním a postupným překonáváním svých zábran pejsci nabývají sebevědomí a zdravé sebedůvěry, což se pak často projevuje i mimo hraní hersenwerku, například u bázlivých pejsků či štěňat. Pejsci se učí samostatně přemýšlet a kreativně rozšiřují své schopnosti. Nic samozřejmě není hned a nezáleží na tom, jak těžké věci pejskovi připravíme. Ba naopak! Pro většinu pejsků může být příliš těžký hlavolam spíš frustrující a demotivující. Stejně jako potřeba změny. Většina pejsků má oblíbené třeba 3 typy her, s kterými budou naprosto spokojení do konce života.

Představte si, jak rozmanité ale oblíbené způsoby odpočinku mají lidé. Odpočinek si zkrátka každý představujeme jinak, a stejně tak to mají i naši chlupáči. Ať už tedy bude váš pejsek rolovat ručníky, pročmuchávat jednu dečku stále dokola nebo rejdit nosem v brčkách, nechme si od nich ukázat, co je jejich ideální relax.

Stačí naslouchat svému chlupatému parťákovi :-)